Advertisements
 

Po “ vajtoka “ Serbia për Shkodrën dhe Rozafën

Nga Fahri Xharra


E gjeta këtë propagandë të zakonshme serbe e cila flet për Shjodren , Bunen, Rozafatin dhe” historinë serbe” e cila “qenka e vjedhur “ nga shqiptarët. E përpunova në mënyrë speciale për disa njerzë të njohur të “ kalemit” nga Shqipëria. Nëse doni iu përmendi edhe emrat e atyre “ kalemxhive”, të cilët nuk prajnë as natë as ditë së shkruari për “ heronjt serbë “ që ne i kemi “përvetësuar “.

Më vjen shumë keq që jo vetëm ata të “kalemit” por edhe të tjerët që nuk reagojnë as një herë kundër shkrimeve, librave dhe propagandës serbe që me aq zell dhe pafytyrësi e vjedhin historinë tonë pellazgo-ilire dhe ia shtrojnë botës si të gatshme, të tyre . Kur, zakonisht shkruaj për këto vjedhje, me dalin disa dhe me thonë që bota e di të vërtetën tonë dhe që nuk është e nevojshme të shkruhet.
JO, bota nuk e njeh historinë tonë sepse ajo botë i beson vetëm asaj që shkruhet e jo trimërive të kënduar me çiteli . Ne e mashtrojmë vetvetën më shumë se sa na mashtrojnë serbët, turqit dhe grekët. E dini se kur dhe si ? Po , me heshtjen tonë të përcjellur me muzikën e instumenteve , muzikë e cila e përcjellë heshtjen onë dhe e cila nuk dëgjohet më largë se muret e odave të tymosura. Pra? Në

“Shkodren nbi Bunë , shkruan Pavle Jako Brajeviqi, edhe sot vijnë gartë pa qumshtë të gjinjve dhe i luten dhe i luten Rozafes që t`iu ndihmojë. Foto nga portalet serbe )

Ono što naučnici vide kao svetlucavi beli kalcit koji curka kroz sive kamene blokove za skadarske Srbe i potonje stanovnike grada su vekovima bile kapi mleka iz dojki neveste Gojka Mrnjavčevića, žive zazidane u zidine grada, žrtvovane da ga vile više ne bi rušile. Ali, danas se druge pesme pevaju, kažu preostali skadarski Srb

“Pra edhe sot shihet se si nga gjinjt e Rozafës dhe nëpër bloqet e shkëmbit, rrjedhë gjiu i nuses se Gojko Mërnjavqevit e cila e gjallë është murosur në murin e Keshtjellës ( së Rozafës fxh ) që ajo mos të rrënohet kurrë. . Serbët e Shkodres (?) edhe sot me kënget e tyre e rikujtojnë fatin e Nusës.”

E shihni pra se sa largë shkon fantazia gllabëruese serbe ? Si do të reagoni nëse një europian do të iu pyes për këtë ? Ju do të ia lëshoni këngën “ Se ç`po punojnë tre v`llazen “, apo jo ? Por ai nuk do e kuptojë me qëllim apo pa qëllim përgjegjen qesharake që ju do të ia dhuroni. Ai e kërkon të shkruar dhe në gjuhen e tij ; dhe këte serbi e bënë. Serbët investojnë, nuk kursejnë dhe botën e bindin me të vërtetat tona të përvetësuara dhe të vjedhura.

Shikoni , Akadamitë Shqiptare krahas librave në gjuhë të huaja duhet të botojnë edhe shkrime publicistike dhe të vërshojnë Europën me përgenjeshterime të rrenave serbe. Zotëriu Elsie nuk është më gjallë. Ku jemi ne?

Të vazhdoj për lexuesit që nuk e njohin serbishte, e këte duhej ta bënin ata që e kanë studjuar sllavistiken dhe na shesin teorine që gjuha serbe është burim gjuhësor i gjuhes shqipe .
“ – Na historia e politizuar ( shqiptare,fxh ) na dalin Ilirët , Keltët, Romakët, Bizantinët dhe të gjithë qenkan shqiptarë- shkruan Pavle Gojkoviqi . Shqiptarët e rikënduan këngën e Nusës së Gojko Mërnjavqeviqit, e përpunuan atë histori për nevoja të tyre dhe e krijuan legjendën se ajo ishte Shqipëtare .( Rozafa , fxh ). Autorit të gënjeshtres historike që e përmenda më lartë i pengon pakujdesia shqiptare se si leshohen dhentë të kullosin në atë vend të “ shenjt “ serb , ( shikoni foton kryesore të shkrimit ) (Sagovornik “Novosti” nas upozorava na neprijatna iznenađenja u travi koju gazimo da bi prišli ostacima Crkve Svetog Stefana, zaštitnika Nemanjića, jer umesto kosilice travnjak na ostacima prestonog Skadra održava stado ovaca.)

Me të vërtetë pse Mustafa Nano, Fatos Lubonja , Paskal Milo , Olsi Jazexhi nuk e ngrisin zërin kundër kësaj “ pakujdesie shqiptare “ ndaj historisë serbe.

Shkrimi i ardhshëm : “SRPSKA PRESTONICA- SKADAR je bio srpska prestonica u srednjem veku, ali mi Srbi nikada ne bismo rekli da je to bio samo naš grad – priča Brajović. – U njemu su sačuvani tragovi nekoliko milenijuma ljudske civilizacije. Međutim, Enver Hodžina politika albanizacije, koja još nije nestala, srozala je ovo veličanstveno mesto na najniže grane.”

Fahri Xharra,10.09.18
Gjakovë

 

Loading...
Advertisements

Editor

Next Post

Thaçi ,sot në Podgoricë takon homologun malazez ,Gjukanoviq

Tue Sep 11 , 2018
Presidenti Thaçi sot në Podgoricë do të takojë homologun e tij malazez Milo Gjukanoviq,me të cilin do të kezë një drekë ëpune gjatë një vizite të shkurtër. Dy presidentët temë bisede do ta kenë perspektiven euroatlantike të vendeve të Ballkanit Perëndimor, për procesin e dialogut për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet […]
është portal informativo-edukues pa tendencë senzacioni .I themeluar si projekt privat ,për të mbështetur tërë atë potencial krijues artistik,letrar,sportiv,si dhe informimin për aq sa është e mundur objektiv ,mbi gjendjen politiko-ekonomike në trojet shqiptare dhe në botë!
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close