Advertisements

Këto ushqime do t’ju ndihmojnë për të kuruar aneminë

Dihet se anemia shkakton lodhje, letargji dhe produktivitet të reduktuar. Ndikon keq në shëndetin e përgjithshëm dhe dëmton zemrën. Për të lehtësuar këtë problem, ne zbulojmë se cilat ushqime duhet të përfshiheni në dietën tuaj.

Orizi Brown është i pasur me fibra që ndihmojnë në largimin e toksinave nga trupi, ndërsa hekuri nga orizi lufton aneminë.

Bollguri është një zgjedhje e mirë për ata që vuajnë nga mungesa e hekurit. Filloni një ditë me një vakt ushqimor që do të përmirësojë shëndetin tuaj.

Patatet sjellin një përqindje të lartë të hekurit, prandaj ju duhet t’i ktheni ato në dietë.

Brokoli është i pasur me hekur, gjë që është një arsye e mirë për të ngrënë të paktën një ose dy pjesë të kësaj perime të shëndetshme në javë.

Dredhëzat janë të pasura me hekur dhe përmbajnë vitaminë C që ndihmon trupin të përthithë më shumë hekur.

Spinaqi gjithashtu përmban hekur dhe vitaminë C, prandaj duhet patjetër të gjendet në menynë tuaj.

Bizelet përmbajnë hekur, njësoj si farat e kungujve që duhet të bëhen zëvendësim i preferuar për ushqimet tuaja të zakonshme.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close