Advertisements

Ndërthurje kulturore Shqipëri-Itali

 /ATSH/ – Çdo është gjë gati për koncertin e sotëm mbështetur nga Bashkia Sarandë “Kur dashuria bëhet poezi”, me protagonist tenorin e mirënjohur shqiptar Kastriot Tusha.

Për herë të parë në skenën e Kinoteatrit “Butrinti” të Sarandës, do të performojë sopranoja sarandiote, rezidente në Itali, Luljeta Strefi, nën prezantimin e Drejtorit Artistik, italianit Giuseppe Palumbo dhe Era Metallës.

Në koncert do të interpretohen një larmi këngësh të njohura të muzikës shqiptare, mes tyre këngë të pavdekshme, të shkruara nga Dritëro Agolli, gjithashtu do të kujtohet e madhja e këngës shqiptare, Vaçe Zela me dy këngë shumë të njohura shqiptare dhe këngë italiane si Cocciante, Lara Fabian, Mia Marini, Giorgia, Carruso e të tjerë tinguj shumë të dashur të muzikës napolitane. 

Koncerti ka në mision integrimin dhe ndërthurjen e dy kulturave shumë të ngjashme, që kanë dy popuj të ndodhur në brigje përballë njëri-tjetrit.

Publiku do shijojë tingujt e dy vendeve fqinje nën shoqërinë e njëri-tjetrit sot në orën 18:00 në skenën e Kinoteatrit “Butrinti” të Sarandës.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close