Advertisements
Take a fresh look at your lifestyle.

Reçel ftoni

Ëmbëlsirat në formë marmelate,reçeli,a pekmezi kanë qenë gjithmonë të pëlqyera dhe të bëra nga njeriu ynë ndër shekuj.Sidomos gjatë periudhës vjeshtore kur bëhen edhe konservimet për sezonen e dimërit janë bërë edhe këto .


Një mënyrë e mirë për të bërë reçel nga ftoi është edhe kjo mënyrë:
1 Kg ftu
800 gr sheqer
1 limon
mund të shtohen edhe arra ,sipas deshirës

Përgatitja:
Pastroni ftojt dhe vendosni në feta në dy litra ujë në të cilën keni vënë një limon të grimcuar ose 1 limuntos (mundet edhe një vinobran). Hidhni 2 litra ujë në tenxheren e dytë dhe pastaj hiqni ftojt nga limoni, dhe vendoseni në vlim për 6-7 min. Nëse keni vënë ftua në një konservans vere, së pari shpëlane mirë në ujë të vluar.

Vendoseni sheqerin në kavanozin e dytë dhe shtoni rreth 200-300 ml ujë dhe spërkatni dhe nxjerrni ftojt me një grilë dhe futni në një skeptër të mprehur.

zieni për rreth një orë për të zier të ëmbëlën dhe kur flluska të trasha të bardha të dalin dhe ftojt të bëhen kristalor të ëmbël atëhere janë gati.

Ju gjithashtu mund të shtoni sheqer vanilje nëse doni. Në fund, preni copëza të një limoni. Ju mund të derdhni masën e krijuar në kavanoz dhe ta ktheni atë, ose të mbuloni tegllen /kavanozin me një leckë të lagur kështu që është e mirë për të qëndruar brenda natës dhe pastaj derdheni në kavanoza dhe mbyllni ato.

Loading...
Advertisements
You might also like

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close