Advertisements

CDU, përgatit konferencën për zëvendësimin e e Angela Merkelit

ATSH-DPA/ – Personalitetet drejtuese të partisë konservatore gjermane Unioni Kristian Demokrat (CDU) filluan sot në Berlin një takim dy ditor për të përgatitur një konferencë të CDU-së në dhjetor ku do të zgjidhet lideri i ri i partisë që do të zëvendësojë kancelaren Angela Merkel.

Merkel, që ka drejtuar partinë për 18 vite, njoftoi javën e kaluar se do të heqë dorë nga udhëheqja e bllokut të saj konservator pas zgjedhjeve në Hese dhe Bavari në dy javët e kaluara.

Kjo deklaratë nga Merkel, që tha se ende synon të mbyllë mandatin e saj si kancelare deri në 2021, ka hapur garën për zëvendësimin e saj, ku deri tani janë shfaqur tre figura kryesroe të CDU-së.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close