Advertisements

Çfarë ndodh kur hani një hudër në stomak të zbrazët?

Nuk është hera e parë që shkruhet e thuhet se hudra është një antibiotik natyror shumë i dobishëm për organizmin por edhe një ndihmës shumë i mirë i tij për të ruajtur shëndetin.
Por çfarë ndikimi ka në organizmin tonë ,hudra kur ne atë e konsumojmë në stomak të zbrazët?

Shkencëtarët kanë gjetur se të hahet hudhra në stomak bosh rrit efektivitetin e saj si një antibiotik natyral. Kjo është për shkak se bakteret janë të zbuluara dhe nuk mund të mbrohen nga “hudra e tmerrshme”.

Hudra përmban rreth 400 substanca aktive, është e pasur me vitamina dhe minerale: adenozinë, alicinë, aminoacide, fibra vegjetale, yndyrna vegjetale, vitamina A, vitamina B1 dhe B2, vitamina C, enzima, vajra esenciale, jod, kalium, squfur dhe fosfor.

Hudra ka aktivitet dezinfektues, antibakterial dhe fungicid, i krahasueshëm me antibiotikët më të mirë. Përbërësi më i rëndësishëm në hudër është efekti i të cilit është më i mirë sesa aspirina. Rregullisht stimulon qarkullimin e gjakut dhe lehtëson qarkullimin e gjakut, ul presionin e gjakut dhe yndyrnat në gjak, dhe sëmundje të zemrës.
Është një antioksidant i shkëlqyer dhe mbron trupin nga aktiviteti i radikalëve të lirë.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close