Advertisements

Reali,Bayern,Barcelona..formojnë ligën e “të pasurëve”,jashtë UEFA-s!?

Sipas “Football leaks”,klubet më të mëdha dhe më të pasura evropiane zhvilluan takime sekrete për të formuar një garë të quajtur “Super League Europiane” nga viti 2021.

Takimi u mbajt në prani të përfaqësuesve të 16 klubeve, duke përfshirë edhe themeluesit Real Madridi, Barcelonës, Manchester United, Bayern Munich, Juventus, Chelsea, Arsenal, Paris Saint-Germain, Manchester City, Liverpool dhe Milan.

Pesë klubet e mbetura morën një “thirrje për vizitor” – Atletico Madrid, Borussia Dortmund, Inter, Olympique Marseille dhe Roma.

Plani është të largohen nga UEFA, gjegjsisht nga Liga e Kampionëve, dhe të shqyrtojë se si të luajë në kampionate kombëtare, dhe madje ka një mundësi për t’i lënë edhe ato.

Siopas marrëveshjes, Liga e re do të ketë dy faza – preliminare, të cilat do të luhen në grupe dhe pastaj ajo eliminatore.

Deri më tani, UEFA ka refuzuar kërkesat për krijimin e super ligë evropiane, duke ngritur çmime të holla dhe metoda të tjera, por gjigantët, sipas të gjitha gjasave, këmbëngulin në “ligën e mbyllur”./Pi

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close