Advertisements
Take a fresh look at your lifestyle.

Shfletimi i Historisë së Popullit Shqiptar – Dëshmori i Kombit Skifter arifi (1976 Gjilan – 2001 Sllupçan Kumanovë)

Në përkujtim të heroizmit të rënjes së Dëshmorit të Kombit  Skifter Arifi në luftën çlirimtare të Iliridës Dardane 


Shkruar nga:  Mr.Nezir Beqiri 

Dëshmori kombit Skifter Arifi lindi më 1 janar 1976 në Gjilan bie Dëshmor i Kombit më 10 qershor 2001 në Sllupqan të Kumanovës Shqiptare
Kur trojet Arbërore ishin në rrezik në ditët më të vështira ishin djemt e vashat më të mira të kombit, që morën pushkën në dorë për ti dal në ndihmë popullit të tyre shqiptar e për të mbrojtur trungun e tyre dhe themelet e kësaj toke ilire. Ndër më të parët ishte dhe Skifter Arifi nga Gjilani Dardanisë, që me plot dëshir u rradhit në rreshtat e parë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. Skifter Arifi ishte lindur në një familje patriotike, atdhetare, që ishte brumosur qysh në vegjëli se si duhet atddheu dhe si vdiset për atdheun. Ngrohtësin prindrore e kishte si në vazhdimësi nga i ati i ti kolosi i atdheut Milazim Arifi. Kjo familje patriotësh ishte e tëra në aktivitet për çështjen e çlirimit të Kosovës. Celulat e para të organizimit për çështjen madhore të kombit fillonin nga kjo familje dhe vazhdonin rrugëtimin në tër anamoravën e Kosovës Lindore, konkretisht të Gjilanit me rrethin.

Si mbrenda Kosovës e në viset e tjera të banuara me shqiptarë e deri në Zvicrën e largët, ku atje ishte flakadani i pa shuar xhaxha Ibrahimi me djemt e tij duke kontribuar në gjdo mënyrë e pikpamje për çështjen madhore të kombit deri në çlirmin e Kosovës. Babai Milazimi dhe Nëna Arifja kishin katër djem, Skfterin, Sokolin, Kushtrimin dhe Flamurin dhe vajzat Artën dhe Ilirianën, Sokoli kishte ndërruar jetë qysh i vogël.

Dëshmori i kombit Skifeter Arifi kishte lindur më 1 janar 1976 në Gjilan. Skifteri në rinin e tij të hershme ishte i dalluar, ishe me plot guxim dhe ishte sy pa trembur në gjdo moment edhe pse gjdo ditë e kohë pas kohe në familjen Arifi trokitnin inspektorët e regjimit të regjur serb për të arrestuar babain e Skifterit dhe xhaxhallarët e tij, Ibrahimin e si Mësuesin Hetem të cilët e arrestuan me dhjetra hera. Por tek personaliteti i Skifterit gjithji rritej vendosmëria se rrugë e vetmi është çlirimi një herë e përgjithmonë nga thundra serbomadhesllavo. Kështu tek Skifetri mbillej urrejtja dhe më e madhe ndaj pushtuesit shekullor serbotitist. Qysh në moshë të re tek Skifteri vërehej një besim dhe një trimëri e rrallë që ishte si një vullkan në shpirtin e zemrën e tijë të re po dhe Zoti i madh i kishte dhuruar plot shëndet dhe një rritje disi më të gjallë se moshatarët e tij. Fjalët e tij gjithënji ishin të ëmbla, të afërta, ku shkonte ai gjente një shoqëri po të ngrohtë. Shkollën fillore dhe të mesmën e kreu në vendlindjen e tij në Gjilan me suskes shembullor.

Trimërit e Skifterit ishin burim i pashtershëm nga tradita e atdhetarizmit të kësaj familje me kondita të larta shqiptare, Skifteri ishte nipi i Murtez Arifit i cili kishte luftuar së bashku me Idriz Seferin e me shumë patriot të tjerë të kombit. Skifteri gjatë gjithë angazhimit të tij kishte vetëmse një ideal lirinë e atdheut nga thundra një shekullore që kishte pushtuar trojet arbërore. Me fillimin e luftës së Kosovës në vitin 1999 trimi Gjilanas lajmrohet vullnetar me plot dëshir dhe rradhitet në Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës, me krenari hynë në petkun e uniformës së lirisë dhe vendos kapelën e shenjët të UÇK-së. Uniforma i rrinte dhe shkëlqente në trupin shtatlart po si Isa Boletini në ditët e çlirimit para një shekulli. Kështu Skifteri ju bashkangjit vëllezërve të tij të kombit në Zonën Operative të Dukagjinit në Brigadën 134 “ Bedri Shala” që në këtë brigadë dha një rezultat të lart gjatë luftës së tij titanike në të cilën për çlirimin e Kosovës ishte i gatshëm në gjdo moment të jap dhe jetën për liri.
Çlirimi i Kosovës nga hordhit serbo-malazese për Skifterin ishte ideali i tij i përhershëm, se ishte i bindur se fitorja është në anën e çlirimtarve sepse e ndjente ai fitorën në gjdo hap të tijm se liria është më afër se dje dhe thonte mos të lëm për neser aksionet e filluara se neser do të bëhet vonë ky ishte refreni në gjdo çast i Skifterit dher kët me plot trimëri ja arrinte me shokët e tijë të idealit me bashkluftëtarët që ishin të shumtë, në atë pjesë të Dukagjinit. Për kontributin e tij madhor që kishte dhënë i madhi Skifter Arifi Ushtria Çlirimtare e Kosovës i kishte dhën besimin dhe e kishin emruar epror të Shtabit të UÇK-së. Këtë detyrë Skifteri e kreu me plot sukses dhe me përgjegjësi të lartë e devotshmëri. Pas çlirimit të Kosovës Nënë, Skifteri është angazhuar dhe është mobilizuar si në luftë e në liri, dhe mori prap detyra të rëndësishme dhe u rreshtua në Trupat Mbrojtëse të Kosovës, në Zonën Operative të Dukagjinit dhe më pas u inkuadrua në Gardën e Kosovës.

Kështu vazhdoi atje në vendlindjen e tij në zonën e gjashtë në TMK, në Gjilanin e Idriz Seferit, dhe ishte ndër të parët që ishte për gjdo lavdat me detyrat që i mirrte i zbatonte me plotni siç dinte ai më së miri se ishte i etur gjithnji për ushtrinë e popullit të tij shqiptar. Me fillimin e luftës në Luginën e Preshevës, e me formimin e UÇMB-së ai ishte angazhuar në celulat e para të kësaj dasme të radhës, që një ditë prej ditësh Skifteri thnoshte se po vije momenti dhe këto pjesë tona të bashkohen me Nënën Kosovë, dhe me vendosshmëri të lartë si gjithëherë që i ishte i gatshëm i ndrituri Skifter Arifi ishte ne ballë të detyrës së tij fisnike në ndihmë dhe organizim të bartjeve të armëve dhe ushqimit që duhej furnizuar atë pjesë të Kosovës Lindore gjatë luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Preshevës, Medvegjës dhe Bujanovcit.
Në këto ditë Skifteri shumë pak bënte gjumë në sytë e tij se e dinte rëndësin se gjdo ndihm në të mirë të vëllezërve të tyre të Luginës së Preshevës ishte obligim kombëtar, dhe gjithë pagën që e mirrte atë e detikonte dhe për UÇPMB duke ju dërguar bashklutëtarëve të tij në istikamet dhe fortifikatat në luftë kundër serbosllave të cilët vazhdonin të përdjeknin shqiptarët nga Lugina e Preshevës me rrethinë. Me mbarimin e Luftës së Luginës së Preshevës ai nuk ishte i kënaqur me lirinë me rezultatin e saj se mbeti ajo pjesë prap nënë thundren serboçetnikosllave. Kështu dhe Skifterit i vlonte një vullkan i pashuar në trupin e tij të njomë, ai me të kuptuar se po fillon një luftë e re në trojet Dardane atje në Iliridën shqiptare, në shkurtin e marsin e vitit 2001 pa hezitim si gjdo herë ideologu i lirisë vendos dhe në mbrëmje bisedon me prindërit e tij Milazimin dhe Nënën dhe ju thot se dua të shkoj atje dhe unë të jap kontributin tim se atdheu digjet flakë nga hordhit maqedonase-sllave.
Këtë kërkesë prindrit ia lejojn se ishin të tër familja e brumosur me atdhedashuri për tokën e shenjët të Dardanisë dhe i dëshiruan rrugëtim të mbarë. Nëna në momentin e fundit e porosity me këto fjalë biri Nënës kur të kthehesh eja me fitore ashtu Nëna të do, ajo me lot në sy i thot lamtumirën e fundit edhe pse e dinte se mundet të mos e shoh më prap, por ajo ishte e bindur se një ditë do të vi liria dhe me gjithë flakën e zemrës që kishte për Skifterin shpirtine pjesën e trupit të saj. Skifteri ju bashkangjitët luftëtarëve trima dhe betohet se deri në çlirimin e këtyre viseve do të jetë aty bashkë me vëllezrit e motrat shqiptare të Iliridës Dardane.

Skifteri në këtë rrugtim shkoj me një vullnet të jashtazakonshëm se e dinte se më në fundë do të kururzohen luftrat e shqiptarëve me një fitore gjithë kombëtare sepse ati ju kishte pjekur në mendje dhe shpirt e zemër se liria e tij nuk ju dukte që po e shijonte vetën të lire, pa lirin e tërsisë gjtihë shqiptare ku do që jetonin e veprojnë shqiptarët.Vendosshmëria e tij vërehej në syte e tij si të shqiponjës dhe moblizohet në Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare në brigadën 113 “Ismet Jashari në Sllupçan ku atje ishin shkuar nga katër anët ku gjindeshin shqiptar që nga Tropoja, Drenica, Dukagjni, Karadaku, Lllapi e Gollaku, kishin shkuar për ti dal zot këti vatani e për të ndalë njëherë e përgjithmon ato sulme të njëpasnjishme që sulmonte pa rreshtur fshatrat e vendbanimet shqiptare ushtria vullgare maqedonase me tër petencialin që kishte.

Por djalëria shqiptare me plot guximin që kishte e zbarpsi me plot sukses gjithë atë ushtri vrasëse e mercenare maqedonase nuk lejoj që të depertonte ne thellsisë e fshatrave shqiptare të Kumanovës me rrethinë. Bashkoheshin trimat në gjdo cep dhe gjdo hap të kësaj ane të Dardanisë shqiptare, dasma tyre shkonte drejtë fitoreve të lirisë. Veprimtaria e Skifterit ishte një shembull për gjithë këtë anë të zonës së luftës e cila kishte marr përmasa dhe ajo gjithnji vinte duke u ndezuar në vazhdimësi sepse ai kishte pasur një profesionalizëm të lartë në angazhimin e tij, në dy luftra të më hershme dhe ai ishte mirë i njohur me artin e luftës. Po kjo ishte shtyrja e tijë pse duhet të angazhohet në ndihmë vëllezëre dhe motrave në Ushtrinë Çlirimtare Kombëtare të Iliridës, Skifteri mirë e dinte se për te lufta nuk kishte mbaruar endee dhe pse Kosva ishte e lirë, Rrugtimi i tij nuk ndalej dotë sepse ishte ngulitur në besimin e tijë fisnik se duhet dërguar amantei i Dëshmorëve në vend i Adem Jasharit, Agim Ramdanit, Kadri Zekës, Rexhep Malës, Nuhi Berishës, Ismet Jasharit, Zahir Pajazitit, e shumë dëshmorëve të tjerë të rënë për këtë tokë shqiptare.

Çlirimtarëve ju bashkangjit dhe Skifteri që kurrë nuk do të harrohet djalë pas djali heroizmi dhe trimëria e tij heroike që ishte për gjdo lavadat, Skifteri nuk është ndal as ditë as natë, deri në frymën e tij të fundit dhe dhuroj gjakun e tij për të ujitur fidanet e Kosovës e të gjithë trojeve etnike, që ato të jenë të freskëta gjithëmon për jetë gjatësin e përhershme të trojeve mbarë kombëtare të Shqipërisë Etnike. Skifteri në vazhdimësi ëndrronte që një ditë Kosova dhe gjithë viset e banuara me shqiptarë në ballkan do ti bashkohen trungut të saj Nënës Shqipëri se dhe ai u rrit në atë frymë brezë pas brezi që ishte unikate gjithë familja e tij e pasur me një dashuri se si duhet atdheu dhe si vdiset për atdheun kur atdheut i duhesh më së shumti.
Kosovës ju kanoste shfarosja kolektive nga aparatet e kuzhinave serbo çetnike barabare sllave. Ndërsa Skifteri me bashkluftëtarët trima dhe shokët e tij të altarit të lirisë nuk duruan dotë të nëpërkëmbët dotë kombi i tij nga pushtuesi serbosllavobarbar. Kështu Skifteri me përkushtimin e tij titanic shkonte aty ku kërkohen bitë e saj në mbrojtje të viseve shqiptare, luftë pas lufte. Skifteri ishte një protagonist I denjë e tri luftrave çlirimtare shqiptare, ai qysh në vegjëli ishte betuar në flamur të cilin gjithmon dhe gjumin e bënte me të dhe ballin e tij e mbulonte me flamurin dy krenarësh kuq e zi.

Kur një populli ju mirret e drejta për jetë për të jetuar si që ishte populli fisnik shqiptar nga një popull tjetër e sulmohet me gjitha mënyrat, si me shpërngulje, vrasje, turtura dhe asimilim Zoti i Madhrishëm lëshon fuqin e tij zbret ju ndihmon atyre që kanë besim te ai dhe i ndihmon për çlirimin e tyre kët fat e pati kombi Shqiptar. Kështu engjujt e kombit Dëshmorët ishin po ata që u bën kurban të popullit të vetë shqiptarë për të fituar lirinë e munguar që nuk e kishin me dhjetra dekada e më shumë. Sepse ne shqiptarët ishim dhe do të jem në tokat tona të trashëguara ngsa të parët tanë që nga pellazgët, ilirët, arbërit e deri tek ne shqiptarët, gjeneza jonë është qysh nga kohët e lashta. Në shqiptrët jemi në trojet tona e ardhacak janë serbët nga malet karpate ruse ato sorra shkina. Lavdi Dëshmorit të Kombit Skifter Arifi, trimëria jote oh hero, dëshmor i kombit sot na bën të frymëzuar të gjithë kombin, me frytet e juaja të cilat ne po i shijojmë e prekim dhe marrim aromë lirije nga lulet e arta të cilat ti i adhurove shumë.Pishtari i lirisë ishte Skifter trimi, fliste pak por vepronte shumë, ishte një djalë i urtë dhe me synime të qarta për të çliruar kombin e tij të robëruar, por veprimet e tij të një atdhetari ishin të shumta sepse ai vepronte po si rrufeja nuk ndalej dot në asnjë çast. Kurrë asnjëherë nuk hezitonte në ç’do aksion ishte i pari dhe thënja e tij ishte e përhershme që thonte gjithherë ,,ejani shok pas meje se unë do të dal i pari në ballë të gjdo aksioni që ishte bërë fortifikat i gjithë njësitit të tij,, në atë pjesë të Iliridës.
Skifteri ishte një grusht i fort ndaj armikut hegjemonist maqedonasoserb. Skifteri nuk duronte më që të nëpërkëmbet kombi i tij, e që të hy shkau më në shtëpitë tona shqiptare, ai me një vendoshmëri të rrallë të një djali të vendosur kishte guximin e trimërin e tij.
Për këto troje dhuruan jetën gjithë Dëshmorët e Kombit Shqiptarë
Dëshira e madhe e tij ishte për të parë gjithë trojet shqiptare të lira, që në gjdo aksion të tij që ai ndërmerte thoshte liria është shumë afër sespe e ndjente në zemër se hasmit po i vije fundi, se në këto troje shqiptare më nuk do të mund të sundoi më serbi maqedoni e sllavi por do të udhëheqë gjithmon Shqiptari.
Skifteri këngën nuk e ndalte kurrë se motivi i tij ishte i lart, kur ne jemi të vendosur ja fillojm këngës së lirisë dhe drejt fitorers aksioni të mos ndalet po dhe kemi drejt thoshte Skifteri se jemi në tokën e të parëve tanë jemi duke luftuar për motrat e vëllezërit tanë, duke mos lëm këlyshët e shkinave bullgaro-maqedonase të sorollatën e të sulmojnë e të vrasin më fëmijët, pleqët e Nënat e të djegin shtëpit tona por ti mbrojmë ato, se ne jemi në trojet e vatrat e stërgjyshërve tanë.
Skifter trimi ishte i etur për çlirmin e Kosovës dhe gjithë trojeve etnike, gjithmonë e kishte ëndrruar lirinë se ajo një ditë do të vije, por thoshte se pa luftë nuk largohen këto bisha , mizore e egërsira e shizofrene serbovrastare. Po kështu Skifteri me shokët e tij të idealit morën pushkët dhe dolën në mbrojtje të tokave Shqiptare. Skifteri gjithmon thoshte se bashkimi sjellë fuqin. Zëri i pushkve tona kur janë po të janë të një çasti e momenti dhe zërin e ka më të bukur sepse fitorja është më afër se dje e më shpejt se neser do të na vi sot. Kjo me të vërtet ishte piknisja e gjdo aksioni të tij që ai dinte shumë mirë të organizonte në gjdo kohë e moment. Luftimet në mes pushtuesit maqedonas ishin të ashpra armiku me tër artilerin e tij sulmonte nga largësia mbi pozicionet e UÇK-së sepse në afërsi nuk lejohej nga ushtarët sy pa trembur të UÇK-së sepse në bëllë të tyre ishin djalëria shqiptare dhe mbronin në gjdo moment gjithë atë popullat autoktone arbërore të këtyre fshatrave shqiptare të rrethit të Kumanovës. Por më 10 qershor të vitit 2001 duke u ballafaquar në një distancë të afërt me forcat mercenare maqedonase goditet nga një plumb i mallkaur nga armiku dhe bie Dëshmorë Skifter Arifi dhe fjala e fundit e tij ishte mos e ndalni luftën o vllëzër e motra se fitorja është e jona ajo është shumë afër.
Emri i dëshmorit Skifter Arifi është emërtuar në rrugën ku ai shumë herë kaloi aty pranë saj. Fëmijët dhe gjithë gjeneratat që kalojn po asaj rruge pranë dhe me krenari flasin për emrin tënd Skifter, të kujtojnë fjalët e tuaja të një tëdjaloshi me plot energji dhe lartpamësi se një ditë do të vij liria. Fëmijet e mbarë Kosovës janë të lirë sot të shkojn në shkollën ku ju i morët hapat e parë të dijës dhe festojnë të lirë, gjitha festat kombëtare me flamurin dy krenarësh të ujitur me gjakun tuaj Skifter.

Fati i lindjes së çdo shqiptari është i njejtë për gjithë kombit por rënja e madhërishme si ju trim Skifter, nuk na gjen të njejtë ne si ju se vdekja ashtu na gjen të gjithve, si mbarë njerzimin po që na fali Zoti në këtë tokë të bekuar, por rënja në altarin e lirsë si ju Dëshmori i Kombit që patët fatin të jepni dhe jetën për lirin e sotshme të Kosovës është një veçanti që është nga i Madhi Zot që dhe ju ishit ndër nismëtarët, që të na sjellësh lirinë e munguar e që ndryshuat historinë e gjithë kombit Shqiptar për çlirim.

Pas çlirimit të Kosovës nga okupatori barbar serb, një ditë thoshte Skifteri se nuk është jeta e lumtur kur vëllezrit e motrat tona shqiptare janë në robëri sin ë Presheveë, Medvegjë, Bujanovcë, Kumanovë, Shkup, Tetovë, Gostivarë e gjithandej ku frymëron shqiptari, se për lirinë duhet dhanë dhe jetën që neser të jetë i lirë po e gjithë kombi, po ju këtë e dëshmuat dhe me vepër oh dielli i syve tan, oh Skifter Seferi, oh Skifter Shqipnija ju dhuruat dhe gjakun tuaj që ne sot të kem lirinë.

Skifter ju tashe e 13 vite qe një dekad e gjysmë i keni dy Ditlindje atë ditlindjen e pare më 1 janarit 1976 dhe deri në flijimin tënd për tokën e shtrejt të Shqipërisë Natyrale ta festonin vetëm se familja e tash që nga flijimi juaj Dëshmorë i Kombit më 10 qershor 2001 në Sllupqan të Kumanovës Dardane keni rënë në altarinë e lirisë për të mos vdekur kurrë të kujton me plot mall i tër kombi shqiptar për ditlindjen e dytë, ditën e ringjalljes suaj.
Në këtë Flamur me shqiponjën dy krenare janë betuar htarët e të lavdishmës se UÇK-së, për çlirmin e gjitha trojeve të Shqipërisë Natyrale
Po kjo është madhështia që ju na dhuruat ju e gjithë Dëshmorët e kombit shqiptarë, lavdi heroizmit tuaj oh të pavdekshëm jeni ju dhe sot jeni të gjallë, në gjdo memorje e mendje të ndritur të popullit shqiptar do të qëndroni sa të jetë në jetë gjithë shqiptaria. Lavdi Dëshmorit të Kombit Skifter Arifi. Lavdi
Lavdi jetës dhe veprës së kolosit, strategut, mendje ndriturit, largëpamësit, Skifter Arifi. Lavdi për jetësisht oh Lavdi plot oh vigan oh pjesa gjakut tonë zgjohu oh i madhi heroi jonë Skifter Lavdi, Lavdi…

Redaksia,PS:

Është një shkollë,ku skifteri ka mësuar dhe ku ka lënë gjurmët e trimit,dhe ku është edukuar.Mu në lagjen e tij “Arbëria” (Qenar qeshmja) ku ai lindi dhe u rrit në frymën kombëtare.Kjo shkollë do t’I nderonte të gjithë fëmijët të cilët mësojnë aty por edhe të gjithë të tjerët dhe do të ishte udhërrëfim se si duhet atdheu,nëse do të quhej “Skifter arifi”,duke zhvendosur emrin e një epoke të kaluar që të kujton robrinë!

/Proinformacion.com

 

Loading...
Advertisements
You might also like

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close