Advertisements
Take a fresh look at your lifestyle.

Zbulohet një verë 2000-vjeçare në Kinë

ATSH-AFP/ – Arkeologët kinezë zbuluan në një varr të provincës Henan (qendër lindje) një enë prej brozi 2000-vjeçare që përmbante një lëng, që mund të jetë verë, njoftoi sot agjencia zyrtare kineze Hsinhua.

“Ena e izoluar mban rreth 3,5 litra të një lëngu të verdhë që kishte një aromë të fortë prej vere kineze”, thonë arkeologët.

“Ky lëng do t’i nënshtrohet një shqyrtimi në laborator për të përcaktuar nivelin e alkoolit”, deklaroi Shi Jiazhen, shefi i Institutit të Arkeologjisë dhe Mbetjeve Kulturore të Qytetit Luojang. /

Loading...
Advertisements
You might also like

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close