Advertisements

Sarmë me fletë lakre

Përbërësit:

15-20 fletë lakre

5-6 qepë

500 gr mish i bluar

100 gr oriz

100 ml vaj ulliri

kripë dhe piper i zi

piper i kuq

Përgatitja

Në fillim e shpëlajmë mirë lakrën dhe e fusim në një tenxhere me ujë të nxehtë.

E lëmë rreth 10 minuta dhe më pas nisim e shkëpusim fletët e saj një nga një.

Qepën e skuqim në një tigan me pak vaj ulliri. Pastaj shtojmë mishin e bluar dhe në fund orizin.

I kaurdisim mirë derisa të zbuten të gjithë përbërësit.

Më pas, marrim një fletë të lakrës dhe në qendër të saj vendosim dy lugë gjelle nga masa e përgatitur me mish e oriz.

Me kujdes i rrotullojmë në formë cilindrike. Kështu veprojmë me të gjitha fletët.Sarmat e përgatitura kështu i vendosim në një tavë dhe i pjekim në furrën e parangrohur në 200 gradë për 30-40 minuta.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close