Advertisements

Tortë kakao me djathë

Përbërësit për kore: (10 porcione):

• 50 gramë kokos,
• 100 gramë bademe të bluara,
• 20 gramë mjaltë,
• 50 gramë kakao.

Përbërësit për krem:

• 50 gramë kakao,
• 300 gramë djathë taze,
• 300 gramë të bardhë të vezëve,
• 700 gramë hirrë,
• 30 gramë mjaltë

Përgatitja:

Përzieni përbërësit për kore, është më mirë t’i përzieni në blender dhe pastaj t’i vendosni në kallëp të mbështjellë me letër pjekjeje.

Piqeni në 180 gradë Celsius rreth 10 minuta. Lëreni të ftohet.

Përzieni përbërësit për krem dhe qiteni sipër kores. Hirrën – e varfër me yndyra dhe e pasur me albumine – dikur e ka blerë një pakicë e vogël ndërkaq tani më vështirë e gjeni, sepse shitet menjëherë.

Temperaturën e furrës uleni në 150 gradë dhe piqeni tortën 15 deri 20 minuta. Lëreni to ftohet dhe pastaj priteni në 10 feta.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close