Turqia injoron paralajmërimin e presidentit amerikan Trump

Turqia ka thënë se do të vazhdojë luftën kundër njësive kurde që mbështesin SHBA, duke injoruar paralajmërimet e Presidentit të SHBA Donald Trump i cili kërcënoi se do të “shkatërrojë” ekonominë turke në rast të një sulmi ndaj forcave kurde pas tërheqjes së SHBA nga Siria.

“Z. Trump, terroristët nuk mund të jenë partnerët tuaj dhe aleatë(…) Nuk ka dallim midis Shtetit Islamik dhe YPG, do të vazhdojmë t’i luftojmë të gjithë”, tha Ibrahim Kalin, zëdhënës i presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan.

Me sa duket Turqia do të vazhdojë politikën e konfrontimit me ish-aleatin më të ngushtë deri dje ,përderisa ka vazhduar afrimin me armikun e deridjeshëm ,rusinë me të cilën bashkëpunon ngushtë në konfliktin sirian.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close