Advertisements

Ndrron jetë kompozitori i mirënjohur Kozma Lara

ATSH/ – Ndahet nga jeta kompozitori i mirënjohur, prof. Kozma Lara (1932-2019), në moshën 87 vjeçare.

Autor i shumë krijimeve muzikore, kuartete, trio, romanca, rapsodi etj, ai ka krijuar edhe shumë këngë për fëmijë. Ka qenë President i Shoqatës muzikore “Tonin Harapi”, i festivalit të përvitshëm të Romancës Shqiptare dhe anëtar i Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe kompozitorëve të Shqipërisë.

Laro ka dhënë kontributin e tij si pedagog e Shef i Katedrës së Teori- Kompozicionit në Fakultetin e Muzikës, Pedagog i Analizës dhe Kompozicionit.

Homazhet në nderim të tij mbahen në hollin e Universitetit të Arteve sot nga ora 11.00-12.00.

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close