Advertisements

“Green Book” – fiton Oscar 2019

Gjatë natës së kaluar në SHBA janë ndarë çmimet më prestigjoze në kinematografi – Oscar. Ceremonia e 91-të me radhë e e Akademisë u mbajt në teatrin “Dolby” në Hollywood.

Emocionet e shumta e përshkruan edhe këtë ceremoni të ndarjes së çmimeve Oscar për arritjet më të mira të vitit në kinematografi. Gara ishte shumë e ngushtë në shumë kategori. Çmimin me prestigjioz e mori “Green Book”, në kategorinë “Filmi më i mirë”.

Ndërsa regjisori më i mirë u shpall Alfonso Cuarón me filmin “Roma”.

Rolet më të mira

Ndër kategoritë e pritura me shumë kureshtje ishte edhe çmimi i aktorit më të mirë (Rami Malek me filmin “Bohemian Rhapsody”) dhe aktorja më e mirë – Olivia Colman me filmin “The Favourite”.

Për rolet dytësore çmimin Oskar e kanë fituar në kategorinë e meshkujve Mahershala Ali, me filmin “Green Book”, dhe Regina King në kategorinë e femrave me filmin “If Beale Street Could Talk”.

Muzikë

Ceremoninë e shoqëruan me tinguj muzikor aktori Bradley Cooper dhe këngëtarja Lady Gaga, të cilët u paraqitën së bashku me një performancë .

jashtëzakonisht të mirë me këngën  “Shallow”, nga filmi ‘A Stari is Born”. Kjo këngë fitoi çmimin “Kënga më e mirë origjinale”.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close