Advertisements

Pse është mirë të pini ujë të ngrohtë?

Pirja e ujit të nxehtë jo vetëm përmbush nevojat e trupit për lëngje ,por ai gjithashtu mund të përmirësojë tretjen, lehtësimin e mbingarkesës dhe madje edhe t’ju bëjë të ndiheni më të relaksuar.

Shumica e njerëzve që pinë ujë të ngrohtë si një ilaç shëndetësor, gjënë e parë që bëjnë është ta pijnë atë në mëngjes ose përpara se të flini për përfitim optimal shëndetësor.

Ujë i ngrohtë nuk duhet të jetë shumë i nxehtë por në një temperaturë midis 40 – 60 gradë Celcius.

Po ashtu, ujit mund t’i shtoni limon për të shtuar vitaminën C.

Përfitimet shëndetësore që jep uji i nxehtë:

Lehtëson bllokimin e hundëve

Ndihmon tretjen

Qetëson sistemin nervor qendror

Ndihmon kapsllëkun

Ju ndihmon të qëndroni të hidratuar

Mund të ndihmojë në humbjen e peshës

Përmirëson qarkullimin

Ul nivelin e stresit

Mund të ndihmojë në reduktimin e toksinave

Pirja e ujit të nxehtë ka shumë përfitime, por nuk është një kurë magjike, e të gjitha sëmundjeve. Uji i pijshëm që është shumë i nxehtë mund të dëmtojë indet në ezofagun tuaj.

Jini shumë të kujdesshëm kur pini ujë të nxehtë – kushtojini vëmendje temperaturës.

Ju nuk duhet të pini ujë të nxehtë nëse jeni duke punuar në një klimë të nxehtë ose duke ushtruar.

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close