Advertisements

SHBA një hap më afër zhvillimit të raketave hipersonike që udhëtojnë me pesë herë shpejtësinë e zërit

Shtetet e Bashkuara po garojnë për të zhvilluar raketa hipersonike që mund të udhëtojnë në pesë herë me shpejtësinë e zërit, kanë konfirmuar zyrtarët.

Heather Wilson, sekretarja e Forcave Ajrore të SHBA, tha se po bëhej përpjekje për të mbajtur ritmin me kombet e tjera si Rusia dhe Kina, ndërsa fliste të premten në Qendrën për Studime Strategjike dhe Ndërkombëtare, një think tank i Uashingtonit.

Forcat Ajrore të SHBA aktualisht operojnë 80 satelitë në hapësirë, shtoi sekretari. Komentet e saj pasuan raporte që sugjeronin se Rusia po zhvillonte gjithashtu sisteme të reja raketash pasi Uashingtoni njoftoi planet për të dalë nga një pakt i rëndësishëm i kontrollit të armëve bërthamore.
Vladimir Putin gjatë fundjavës tha se Rusia ka pezulluar Traktatin e Forcave Bërthamore të Luftës së Ftohtë të periudhës së ndërmjetme (INF), e cila i ndaloi të dy vendet të vendosnin raketa të bazuara në tokë me rreze të shkurtëra dhe të mesme në Evropë.

Ndërkohë, Moska dhe Uashingtoni kanë akuzuar njëra-tjetrën për shkeljen e traktatit dhe Putin tha se Rusia kishte vepruar pasi Shtetet e Bashkuara deklaruan se po tërhiqej nga pakti.
Uashingtoni e kishte bërë të qartë se kishte planifikuar të fillonte kërkimin, zhvillimin dhe projektimin në sistemet e reja raketore dhe Moska do të bënte të njëjtën gjë, tha Putin.

Ajo shtoi se ushtria ruse duhet të fillojë punën për krijimin e sistemeve nisëse me bazë në tokë për një raketë kryqzore të lëshuar nga anija, Kalib, dhe për raketat hipersonike më të gjata.

Zyrtarët rusë kanë thënë se puna duhet të përfundojë deri në fund të vitit të ardhshëm në mënyrë që sistemet e reja të jenë gati deri në vitin 2021.

Megjithatë, ambasadori amerikan i çarmatimit, Robert Wood, tha të martën në një konferencë të sponsorizuar nga OKB për Çarmatimin në Gjenevë, se vendi do të rishqyrtojë tërheqjen nga traktati i INF-it “nëse Rusia do të kthehet në pajtueshmëri të plotë dhe të verifikueshme”.

“Kjo është mundësia përfundimtare e Rusisë për t’u kthyer në pëlqim,” tha zoti Wood.

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close