Ajaxi fiton 4:1 midis Madridit, kundër Realit favorit dhe arrin në çerekfinale të Ligës së Kampionëve

Futbollistët e Ajaxit të Amsterdamit ,sonte kanë luajtur ndeshje vërtetë kampionësh në stilin e Krojfit të tyre të madh dhe kanë mposhtur Realin e madh midis Madridit me rezultatin 4:1 në kuadër të Ligën e Kampionëve. përgjithshëm atë 3-5 në të dyja ndeshjet.

Rezultati i ndeshjes u zhbllokua që në minutën e 7-të me golin e mesfushori, Hakim Ziyech. Mbas 11-të minutave lojë Ajax dyfishon rezultatin me golin e David Neres. Me këtë rezultat mbyllet edhe pjesa e parë.
Në momentin më kulminant Ajax shënon edhe golin e tretë, duke i dhënë një goditje të rëndë Reali. Djemtë e Solarit zgjohen nga gjumi në minutën e 70-të me golin e Marco Asensios. Por në minutën e 72-të Lasse Schone shënon golin më të bukur të ndeshjes, nga një goditje dënimi dhe i jep eliminimin galaktikëve nga Liga e Kampionëve.
Kështu Ajax kualifikohet në çerekfinale të Ligës së Kampionëve.