Advertisements

Media greke:Avionë ushtarak turq shkelin hapësirën ajrore greke

Sërish incident ajror në kufirin në mes të Turqisë dhe Greqisë.Dy avionë luftarakë turq F-16 hynë në hapësirën ajrore greke këtë mëngjes, duke mbifluturuar grupin e ishujve Inuses në Egjeun lindor.

Ky incident ndodhi vetëm disa orë pasi deklaratës së Presidentit turk Erdogan se “ndërsa aeroplanët grekë fluturojnë Egjeun, do fluturojnë dhe avionët turq”.

Sipas Shtabit të Përgjithshëm të Mbrojtjes Kombëtare Helenike (GEETHA), të dy avionët F-16 kaluan për herë të parë ishujt e vegjël pas orës 10 , duke fluturuar në një lartësi prej 25.000 këmbësh.

Ata u kthyen pak minuta më vonë për të mbifluturuar ishullin Panagia, në një lartësi prej 18.000 këmbë, raporton Kathimerini.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close