Advertisements

Qyteti me shumë qen #Poezi

Ky qytet ka ndofta mijëra qen,-
Veç rrugica ime ka dyzet!-
Po mërzitem shumë e keq më vjen,
Se ka qen dhe s’ka asnjë poet.

Ah,sikur nga qentë veç një qen
Për çudi të kthehej në poet,
Sinqerisht,o miqtë e mi,ju them
S’do ta kishte shokun ky qytet!

/Dritëro Agolli

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close