Advertisements

Ushtria ukrainase:E “përshkallëzuar” situata në lindje të vendit

Editor

Një ushtar ukrainas është vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur, në atë që ushtria ukrainase e quajti përshkallëzim të sulmeve nga separatistët e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës.

Vrasja e ushtarit vjen vetëm një ditë para se në Ukrainë të mbahen zgjedhjet presidenciale.

Përmes një deklarate, ushtria ukrainase tha se situata në rajon “është përshkallëzuar ndjeshëm” në 24 orët e fundit, duke akuzuar rebelët se kanë përdorur armatim të rëndë, i ndaluar sipas marrëveshjes për paqe të arritur në Minsk.

Ushtria ukrainase tha se forcat e saj kanë vrarë katër luftëtarë separatistë dhe kanë plagosur edhe gjashtë të tjerë.

Që prej prillit të vitit 2014, rreth 13 mijë njerëz janë vrarë në luftimet ndërmjet forcave ukrainase dhe separatistëve të mbështetur nga Rusia, të cilët kontrollojnë rajonin e Donetskut dhe Luhanskut.

Marrëveshjet e armëpushimit, që kanë qenë pjesë e marrëveshjes së Minskut kanë kontribuar në reduktimin e luftimeve, por ato nuk janë respektuar plotësisht.

Të dielën, 39 kandidatë do të garojnë në zgjedhjet presidenciale në Ukrainë, por vetëm tre prej tyre, sipas sondazheve, kanë gjasa për fitore : presidenti aktual, Petro Poroshenko, ish-kryeministrja Yulia Tymoshenko, dhe aktori Volodymyr Zelenskyy.

Nëse asnjëri nga kandidatët nuk arrin të fitojë 50 për qind të votave në raundin e parë, dy kandidatët që kanë arritur të fitojnë më së shumti vota do të përballen në raundin e balotazhit, që është planifikuar të mbahet më 21 prill.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements
Next Post

Tsipras në kurs nacionalist ,përdor retorikë të ashpër kundër qeverisë shqiptare

Kryeministri grek Alexis Tsipras përdori një retorikë të ashpër kundër qeverisë shqiptare duke paralajmëruar administratën e kryeministrit Edi Rama se perspektivat e vendit të tij në BE mund të dëmtohen nëse autoritetet shqiptare nuk kanë respektuar të drejtat e pakicës […]
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close