Laburistët kryesojnë sondazhet ndaj konservatorëve

ATSH-ANSA/ – Në rast të zgjedhjeve të parakohshme në Britaninë e Madhe, Partia Laburiste do të merte 41% të preferencave ndaj 36% të Partisë Konservatore, sipas një sondazhi të publikuar nga ”Mail on Sunday”.

Sondazhi gjithashtu tregon se ish-ministri i Jashtëm, Boris Johnson ka 15% të votave si kandidati më i preferuar për periudhën pas May, i ndjekur nga ministri i Brendshëm, Sajid Javid (6%), ai i Mjedisit, Michael Gove (5%) si dhe ai i Punëve të Jashtme, Jeremy Hunt (4%).

Për sa i përket pyetjes nëse kryeministrja duhet të japë dorëheqjen, 41% e të anketuarve janë përgjigjur “po, menjëherë”, pasi parlamenti të ketë miratuar marrëveshjen e saj, ndërsa 22% duan që ajo të mbetet kryeministre./

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close