Jo më pajisje nga SHBA-të për avionët luftarakë turq

Grindja Turqi-SHBA për shkak të blerjes nga pala turke të sistemeve mbrojtëse ajrore ruse ka pasoja. Amerikanët ndalën dërgimin e pajisjeve për avionët luftarakë, F35. Ankara nuk u tërhoq megjithë kritikat e SHBA.

Në shenjë pakënaqësie për shkak të instalimit të sistemeve raketore ruse në Turqi, qeveria e SHBA reagoi duke ndalur furnizimin e Turqisë me materiale pajisjeje për avionët luftarakë F35. Për sa kohë qeveria turke nuk heq dorë nga sistemi i mbrojtjes ajrore ruse, S-400, furnizimet dhe aktivitetet e tjera lidhur me avionët F35 do ta ndalen, bëri të ditur Ministria e Mbrojtjes së SHBA. E kemi bërë të qartë, se blerja e sistemit S-400 është e papranueshme për ne. Ky është hapi i parë konkret i SHBA që ndërpret furnizimin për aleatë të NATO-s. Pentagoni theksoi në të njëjtën kohë, se dialogu për këtë po vazhdon. Kurse nga pala turke nuk ka prononcime.

Turqia ka rënë në ujdi për të blerë nga Moska sistemet raketore, S-400 për mbrojtjen ajrore. Në të njëjtën kohë Ankaraja dëshiron të marrë nga SHBA avionë ushtarakë F35, kundër të cilave teorikisht mund të përdoret sistemi raketor rus S-400. Turqia thotë, se do ta ketë gati sistemin rus nga tetori i këtij viti. Me këtë ky vend bëhet shteti i parë i NATO-s që mbështetet tek sistemet e armëve ruse, e që cilësohen si jo të përshtatshme me sistemet e NATO-s.

Blerja e sistemit raketor rus është prej kohësh një mollë sherri mes Turqisë dhe SHBA. Në një analizë të revistës “Interesi Kombëtar” në korrik të vitit të kaluar, theksohet se shqetësimi më i madh i amerikanëve është “përzierja” e produktit rus me avionët amerikanë. Nëse Turqia i ka të dyja, ajo mund të testojë, se sa i aftë është sistemi i mbrojtjes kundër avionëve ushtarakë, të dhëna, të cilat Rusia mund t’i marrë përmes Turqisë.

Qeveria në Ankara i ka hedhur poshtë kritikat e aleatëve që në marrëveshjen për blerjen në vitn 2017. Ajo do t’i marrë raketat ruse në dorëzim në korrik.

la/stu/wa/(rtr, dpa)/DW

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close