Advertisements

Ushqime për dhëmbë të fortë

Ushqyerja me ushqime me përbërje të lartë kalciumi dhe vlera të tjera ushqyese mbajnë larg gojës protezat për një kohë shumë të gjatë.

Më poshtë keni disa nga ushqimet që do t’iu mbajn dhëmbët e fortë:

Djathi

Djathi ka përbërje të lartë në kalcium dhe fosfat. Ngrënia e djathit pas një vakti sjell në prodhimin e gjëndrave të pështymës. Kjo sjell dhe në uljen e aciditetit në gojë.

Çaji

Polifenoli dhe katekina në çaj parandalojnë kavitetin dhe mbron dhëmbët nga bakteret.

Uji

Pini sa më shumë ujë, që të mbani mishrat e dhëmbëve të hidratuar dhe të shëndetshëm. Pini ujë që përmbajnë vlera ushqyese të cilat mbrojnë dhe mbajnë dhëmbët të shëndetshëm. Ujë forcon dhëmbët dhe largon çdo baktere apo mikrob nga goja dhe mishrat e dhëmbëve.

Qumështi

Qumështi ka vlera të larta me kalcium. Kalcium forcon kockat dhe dhëmbët. Qumështi ka gjithashtu në përmbajtjen e tij dhe vlera ushqyese fosfati dhe vitaminë D të cilat rregullojnë smaltin e dhëmbëve. Qumështi sojë është një zëvendësim i pranueshëm për ata që nuk janë tolerant ndaj laktozës.

Çamçakëz pa sheqer

Përtypja e çamçakëzit rrit në prodhimin e lartë të pështymës.

Arrat

Vlerat ushqyese, vitaminat dhe mineralet e gjetura në arra janë jetësore për të pasur një shëndet të mrekullueshëm oral.

Kosi

Kosi është i pasur më probiotik, proteinë dhe kalcium. Kosi mbron dhe mbështet dhëmbët nga dëmtimet dhe pllakat.

Portokalli

Portokalli ka përbërje acidi, por kur konsumohet në masën e duhur atëherë është shumë i mirë për shëndetin oral. Vitaminat dhe vlerat ushqyese të portokallit janë të mira në parandalimin e prishjeve të dhëmbëve.

Çokollata e zezë

Kush do ta kishte menduar që çokollata mund të ndihmojë në shëndetin oral? Çokollata e zezë mund të ndihmojë në përmirësimin e shëndetit dental për shkak të përbërjes së taninit në kakao. Kjo ndihmon në heqjen e grumbullimit të pllakave, në rritjen e qarkullimit të gjakut, zvogëlimin e inflamacionit të mishrave të dhëmbëve dhe pakësimin e erozionit të dhëmbëve. Pas çdo vakti provoni të hani një copë çokollate të zezë pa sheqer për të ndihmuar në uljen e dëmtimit të dhëmbëve.

Molla

Molla ndihmon në prodhimin e pështymës, gjithashtu dhe në heqjen e grumbullimit të pllakave. Ngrënia e një molle pas çdo vakti ndihmon në pastrimin e gojës nga bakteret e padëshiruara.

Supa e kockave

Supa e kockave është e bërë nga kockat e kafshëve, të cilat janë një burim i lartë i kalciumit. Kjo supë është ë mirë për flokët, thonjtë, kockat dhe dhëmbët.

Kërpudhat

Kërpudhat janë të pasura më vitamin D. Kalciumi përthithet nga trupi me ndihmën e vitaminës D.

Jamballi

Jamballi është i pasur me antibakteriale. Konsumimi i tij ndihmon në heqjen e formimit të veshjes së dhëmbëve dhe të aromës së keqe të gojës.

Këto ushqime janë të pasura me vitaminën D dhe A, të cila janë të mira për shëndetin e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve.

Dhëmbët tanë përdoren që nga moment që ne zgjohemi dhe deri në momentin që ulemi të flemë. Në pimë, ushqehemi dhe flasim me dhëmbët tanë, imagjinoni një jetë pa dhëmbët. Nuk mund të ushqehemi, nuk mund të shqiptojmë në mënyrë korrekte fjalët dhe do të dukemi si një bebe e madhe. Prandaj, mbani dhëmbët të shëndetshëm duke i larë çdo ditë dhe duke ngrënë ushqime të shëndetshme.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close