Shqiptarët prej udhëkryqit drejt humnerës!

Kosova kurre s’ka qenë ma e goditur nga influenca të huaja kulturore e shqërore ,as ndoshta edhe kur ka qenë totalishte e okupuar.Ky popull ka ditë të marrë nga ato vlera pozitive të huaja por e ka ruajtur edhe traditën.

Çfarë po ndodhë me ne,kur edhe mediat e huaja kanë filluar të na paraqesin exkluzivisht si nacion islamist!

A nuk ndjeheshim së pari shqiptar e më pastaj linim të tjera ndjenja e besime të futeshin në jetët tona?

Ngjarjet dhe parqitjet e neve në opinionin e gjerë rreth nesh e në përmasa kontinentale e botërore ,frikohem se po na zhveshin lakuriq nga e kaluara jonë që është e lavdishme për t’a zëvendësuar me një kulturë që apak s’na përket neve.
Ajo ka dëpërtuar në çdo por të jetës sonë ,deri sa ka futë frikën dhe përçqrjen edhe në mes vlezërish e fisesh!

Një miku ynë Sali Bislimi e shpreh shqetsimin e tij për ngjarjen në fshatin llugaxhi duke shkruar :
Stop Islamizmit te Kosoves,

Rasti i fshatit Llugaxhi eshte nje shembull se si grupi i caktuar ne bashkepunim me qarqet anti Kosove Turq dhe Sheik arabe tentojn ne menyre Tiranike ta ndertojn nje xhami të dyte pa marrë parasysh mendimin e fshatareve të cilet jane ne mazhorance kunder ketij ndertimi.
Ky fsh ne gjirin e tij ka shumë intelektual dhe atdhetar të cilet si prioritet kan ndertimin e ndonje fabrike dhe jo kulti politik mjerues neper të cilin po kalon Kosova.

Lideri Politik i kesaj komune duhet ta rishiqoj renditjen e vlerave të partive popullore Evropiane pjese e se ciles eshte!!!

Dhe me të drejt në kontekst të kësaj dhe shumë dukurive të tjera me të cilat ballafaqohemi ne si komb me shumë besime ,po japim edhe shqetësimin e mikut tonë njëherësh edhe zv/ministër i jashtëm në Qeverinë e Kosovës i cili ka shprehur shqetësimin e tij mbi atë se si po na shohin dhe prezentojnë mediat e jashme e në këtë rast ato gjermanofone duke shkruar për kanalin e përbashkët franko-gjerman ,se si ka paraqitur shqiptarët e Kosovës me një hartë që të tmerron nga pamja e e cila s’ka asnjë lloj lidhje me shqiptarët.

Berisha shkruan:

Ne qofte se mediat gjermane na paraqesin ne kete format, atehere vertet ka vend per brengosje.
Projekti shekullor otomano-sllavë, qe shqiptaret t’i paraqes sipas konceptit te Bosnjes, qe identiteti kombetar te zevendesohet me ate fetar;
ka deshtuar ne nivelin e pergjithshem per shkak te perkatesise multifetare tonen, por nuk ka deshtuar ende ne sfidimin e shtetit te Kosoves.
Perpjekjet e tilla per bosnjezimin e Kosoves kerkojne nga ne heqjen dore nga pasiviteti dhe moskujdesi, ngase do te na kushtoj shtrenjte.

T’i shtojmë kësaj edhe një spot për fëmijë i cili është shfaqur sot në një emision për fëmijë në RTV “21.Në spotin ku vajza i këndon gjyshërve.Ne jemi mësuar që të shohim pleq reprezentativ me kapuç të bardhë në krye e jo të tillë që kanë të vendosur një tip të atyre oriental ,haxhinjësh!
Disi të dukej spoti sikur mos me qenë në Kosovë por diku në Tagjikistan……….!!/XH.Arifi/Proinformacion.com

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close