Advertisements

E pa besueshme ,gjendet fosili 43 milion vjeçar i një balene me katër këmbë

Një fosile balene me katër këmbë, e cila është e vjetër sa 43 milionë vjet dh po habite hulumtuesit , u gjet në Peru, njoftojnë media botërore.

Paleontologët besojnë se këto gjitarë detarë, rreth katër metra të gjatë, janë përshtatur për jetë në ujë dhe në tokë.

Me katër gjymtyrë dhe aftësinë për të mbajtur peshën e saj dhe bishtin e fortë, balena gjysmë-ujore krahasohet me një kastor.
Studiuesit besojnë se kjo gjetje mund të zbulojë evolucionin e balenave dhe se si ato u përhapën.

“Ky është modeli më i plotë kuadrat i gjetur ndonjëherë”, tha Olivier Lambert, një studiues në Institutin Mbretëror të Belgjikës të Shkencave të Natyrës.

Balena antike u gjet në sedimentet detare pranë bregut të Paqësorit, në Playa Media Luna, raportojnë mediat.

Besohet se balenat e para evoluan për herë të parë në Azinë Jugore rreth 50 milion vjet më parë. Ndërsa trupat e tyre ishin më të përshtatshëm për jetën në ujë, ata migruan më tej në Afrikën e Veriut dhe Amerikën e Veriut, ku gjetën edhe fosilet.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close