Advertisements

Mediat serbe pretendojnë:”Ushtarë të Ushtrisë së Shqipërisë shetisin udhëve të qyteteve të Kosovës veriore”

Mediat rajonale kanë njoftuar për prani të ushtarëve nga Shqipëria në qytete të Kosovës veriore.Me këtë rast pala dhe mediat serbe ka reaguar duke shprehur kinse “frikën e popullates” së kësaj pjese,më konkretisht të serbëve të Mitrovicës!

“Ata janë fotografuar te monumenti i princit Llazar, kanë shetitur rreth e rrotull si në shtëpinë e tyre, askush nuk e di se çfarë po kërkonin dhe pse erdhën. Njerëzit ishin të frikësuar për shkak të mbërritjes së tyre, veçanërisht pasi ata erdhën vetëm pak ditë pasi Britania e Madhe paralajmëroi qytetarët e saj që ata nuk vijnë në veri të Kosovës “, kishte thënë një banor i veriut të Mitrovicës së Kosovës,siç njoftojnë mediat serbe nga Beogradi!

Për këtë gjoja ishte shqetësuar edhe Lista Serbe e cila kishte pyetur KFOR-in se “prej nga ushtarët e Shqipërisë në rrugët e qyteteve serbe në veri, kur dihet se ushtria shqiptare nuk është pjesë e misionit të KFOR-it”.

Përderisa KFOR-i në lidhje me këtë nuk është prononcuar fare,pala serbe gjithnjë pretendon të kundërten e realitetit dhe ia “anekson” Veriun e Kosovës Serbisë!Gjë e cila nuk ka të bëjë me realitetin e pa pranuar nga Serbia.

Kosova është shtet sovran dhe si e tillë mund t’iu bëj konak kudo dhe kurdo secilës ushtri që është miqsore me shtetin tonë.Për më shumë një të tille vëllazërore siç është ajo e Shqipërisë.

Në videon e shfaqur nga media serbe shihen një grupë ushtarësh me uniforma të vendeve të ndryshme të cilët ecin udhëve të qytetit ,por të cilët më tepër duken si turist se sa në ndonjë aktivitet ushgtarak./Proinformacion.com

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close