Advertisements

Qershitë ndihmojnë në kurimin e pagjumësisë

Edhe pak edhe do futemi në sezonën e  qershive.Qershitë nuk janë vetëm një nga frutat më të shëndetshme, por gjithashtu renditen si një nga ushqimet që mbrojnë shëndetin në përgjithësi.

Një filxhan, ose rreth 21 qershi, përmbajnë më pak se 100 kalori dhe 15% të vitaminës C të përditshme.

Qershia është një nga burimet e pakta që përmban melatoninë, një hormon që ndihmon në kontrollimin e gjumit.

Një studim në meshkuj dhe femra që kanë problem me pagjumësinë zbuloi se në krahasim me një ilaç, pirja e lëngut të qershisë në mëngjes dhe përsëri në mbrëmje dy orë para gjumit, rrit kohën e gjumit për një orë e 24 minuta.

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close