Advertisements

Zv/ministri i jashtëm rus,Grushko:”Rusia dhe NATO tërësisht braktisën bashkëpunimin civil dhe ushtarak”

Sipas zv/shefit të diplomacisë ruse Aleksandar Grushko,NATO dhe Rusia e kanë nderprerë bashkëpunimin ushtarak dhe civil në tërësi.

Sipas Grushkos Aleanca shkoi shumë larg në përshkallëzimin e konfliktit me Rusinë.
“NATO ka refuzuar një dialog konstruktiv me Rusinë .Nuk egziston ai. Nuk ka sinjal për momentin që NATO sheh daljen nga ky bllokim, “tha Grushko.

Grushko ka shtuar se sipas tij “paradoksalisht, por sot marrëdhëniet midis Rusisë dhe NATO-s më shumë i ngjajnë kohës në të cilën u themelua NATO – përpara Luftës së Ftohtë”.
Sipas tij, shpenzimet totale ushtarake të vendeve të NATO-s për vitin e kaluar tejkaluan miliarda dollarë, që është 22 herë më shumë se sa shpenzimet ruse të mbrojtjes .

Grushko theksoi se Moska nuk ka ndërmend të marrë pjesë në garën për të rritur buxhetin ushtarak me NATO-n./Pi

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close