Virusë MGJ baktere vrasës përdoren për herë të parë te pacientët

ATSH-DPA/ – Virusë të modifikuar gjenetikisht (MGJ), që vrasin bakteret, u përdorën për herë të parë për të trajtuar një pacient që po lufton me një infeksion të rrezikshëm dhe të vazhdueshëm.

Një vajzë 15-vjeçare ishte infektuar me Mycobacterium, i njëjtë me bakterin që shkakton tuberkulozin.

Studiuesit analizuan një database të të dhënave prej më shumë se 10 000 bakteresh për të gjetur ilaçin që vepron kundër bakterit.

Ata ndërtuan tre faza për t’i bërë ato më vdekjeprurëse.

Pacienti u përmirësua pas trajtimit me bakterin “koktej”, sipas një studimi të botuar të mërkurën në revistën ”Nature Medicine”.

”Është e besueshme që viruset e modifikuar gjenetikisht ishin përgjegjëse”, thotë studimi.

”Por, arritja në një përfundim nuk është i mundur, sepse u trajtua vetëm një pacient”, shton ai./

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close