Jonida Maliqi qon Shqipërinë në finale të Eurovision 2019

Këngëtarja shqiptare Jonida Maliqi e cila përfaqëson shqipërinë në Eurovizion ia ka arritur të kualifikohet për finalen e Eurovizionit, 2019 “Eurovision Song Contest 2019” ,me këngën “Ktheju tokës” ,e cila po mbahet në në Tel Aviv të Izraelit të shtunën.

Pas gjysmëfinales së parë në të cilën performuan konkurrentë nga 17 vende,dhe ku për finale u kualifikuan Republika Çeke, Greqia, Bjellorusia, Serbia, Qiproja, Estonia, Australia, Islanda, San Marino dhe Sllovenia .

Në gjysmëfinalen e dytë ,përveç Shqipërisë në finale u kualifikuan edhe Maqedonia Veriore,Holanda,Suedia,Rusia,Azerbajgjan,Danimarka,Norvegjia,Zvicra,Malta

Britania, Franca, Gjermania, Italia dhe Spanja do të hyjnë automatikisht në finale pasi ato japin kontributet më të mëdha financiare për Bashkimin Europian të Transmetimeve (EBU), i cili prodhon kompeticionin. Gjithashtu, Izraeli, si vendi pritës, kualifikohet./Proinformacion.com

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close