Rusia kërkon të qëndrojë anëtare e Këshillit të Europës

ATSH-DPA/ – Këshilli i Europës, një organizatë ndër europiane e të drejtave të njeriut, njoftoi sot se Rusia synon të qëndrojë anëtare, duke larguar frikën se Moska mund të tërhiqej për shkak të ndëshkimit që kishte marrë për veprimet e saj në Ukrainë.

“Rusia njoftoi gjatë takimit se kërkon të qëndrojë anëtar”, deklaroi ministri finlandez i Punëve të Jashtme, Timo Soini pas një takimi të ministrave të Jashtëm në Helsinki.

Lidhjet mes Rusisë dhe 47-vendeve anëtare të Këshillit të Europës janë tensionuar pasi e drejta e votës së Moskës në asamblenë e Këshillit të Europës u pezullua pesë vite më parë kur Rusia aneksoi rajonin ukrainas të Krimesë.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close