Advertisements

Blerim Latifi:Urës më të madhe në Ballkan, në Grykën e Kaçanikut t’i vëhet emri i gjeneralit të madh,heroit, Idriz Seferi

Sot do të bëhet inaugurimi i autostradës Prishtinë-Hani i Elezit,Arbën Xhaferi” në përbërjen  e së cilës  është edhe ura që është më e larta dhe e gjata në Ballkan dhe që jep mundësi qytetarëve që të shohin edhe bukuritë që i ka Gryka e Kaçanikut .Mu në këtë grykë është zhvilluar një nga betejat më të mëdha të shqiptarëve për liri nga Perandoria Osmane.Kjo luftë në këtë vend ku është ndalur ushtria e kësaj perandorie të madhe pushtuese .është udhëhequr nga gjenerali i madh Idriz Seferi.

Mu për këtë ,profesori,analisti ,ish snajperisti i betejës së koshares si dhe këshilltar aktual i Kadri Veselit ka propozuar që kjo urë të mbajë emrin e këtij legjendari të luftës për liri.

Latifi ka shkruar këtë, në faqen e Facebookut të tij:

Sot lëshohet për qarkullim ura më e madhe në Ballkan, ura në Grykën e Kaçanikut. Është 5700 metra e gjatë. Për koincidencë kaq ishin edhe luftëtarët e Idriz Seferit, që në të njëjtin vend, në maj të vitit 1910, e ndalën ushtrinë e shqiptarvrasësit Shefqet Turgut Pashës.
Kjo urë meriton të mbaj emrin e Idriz Seferit!

Xh.Arifi/Proinformacion.com

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close