Advertisements

Mediat serbe bejne hajgare me Flora Brovinen…

Ne fund te javes se kaluar ne Kuvendi i Kosovës u prezentua një fotografi nga deputetja e PDK-së, Flora Brovina, ku aludonte se një grua shqiptare po përdhunohet nga ushtria serbe edhe pse ne uniformat e tyre nuk eshte pare kurrefare shenja, simbole ty tyre. Mirëpo, më vonë u zbulua se kjo fotografi është publikuar nëpër sajte pornografike, shkruan agjencia e lajmeve “Presheva Jonë”

Mediat kosovar kane shkruar se “Flora Brovina pre e rrenave apo bashekpuntore e shërbimeve sekret serb. Fotografite e publikuar iu kishin dërguar asaj nga Beogradi në e-mail”

Prokuroria Speciale e Kosovës njoftoi se do të shqyrtojë pretendimet e deputetit Flair Brovina e cila prezentoi një foto falco duke treguar per  “përdhunimet serbe mbi shqiptaret”.

Sipas B92 “Brovina, e cila është nje perosnlaitet” numer nje  PDK-ja në pushtet e prire nga Kadri Veseli, kryetar i Kuvendit të Kosovës, pretendon se fotografia është dëshmi. Ajo e tregoi këtë figurë deputetëve në parlamentin e Kosovës gjatë secns se fundit ,ne kuader te debatit rreth nje rezolut mbi genocidin që Serbia kishte kryer në Kosovë.”

Megjithatë, një pjesë e mediave të Prishtinës pohojnë dhe ata gjithashtu deklarojnë se kanë prova të forta se është një foto e rrejshme, domethënë se është e shtrembëruar nga materiali video i ngulitur në një faqe pornografike të Irakut.

Gazetat serbe kane shkruar se “Brovina, në afat të gjatë, i përmbahet pretendimit të saj, duke shtuar se e “njeh edhe identitetin e një gruaje të përdhunuar.”

Në një shkrim të gazetës serbe “novosti”, ku komentohet tollovia të cilën e ka shkaktuar në opinion deputetja nga rradhët e PDK-së, Flora Brovina kane bere hajgare, se “Ushtarët serbe paskan dhunuar edhe në Irak?!”

Kryetari i Prishtinës dhe kreu i Partisë Social Demokratike, Shpend Ahmeti, besojnë se akti i Brovinës është i dëmshëm për të gjitha viktimat e Kosovës. “Kush qëndron prapa këtij akti të turpshëm? Kush do t’i tregojë viktimave dhe familjeve të viktimave se kanë treguar fotografi të rreme, kur ka shumë dëshmi, kjo është e pafalshme”, tha Ahmeti në deklaratën e tij zyrtare në Facebook.

Ndryshe agjencia e lajemeve “Presheva jonë” ka shkruar: Bravo Serbi! Mission accomplie me sukses! Një budall e qet një guri, treqind tjerë sun e nxjerrin!/preshevajone.com

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close