Këto mënyra trajtimi të pickimit të mickojave iu ndihmojnë për ta lehtësuar gjendjen nga prania e tyre

Mickojat gjatë ditëve të nxehta të verës janë një bezdi e vërtetë për të gjithë ne,për arsye se jo vetëm se na pickojnë e nuk na lejnë rehat porse ndodhë edhe bartin sëmundje me vete si dhe alergji.Prandaj të gjithë mundohemi që të gjejmë mënyren për t’i larguar nga ambientet ku ne banojmë.

Ka mënyra të ndryshme për të luftuar këto insekte. Nga ato që na ofrohen në dyqane, në formën e sprajeve dhe tabletave, deri te të gjitha rrugët natyrore të njohura, të tilla si basili ose livando.

Këtu janë disa sugjerime se si të ndihmoni veten dhe të mbroheni nga mickojat ose të lehtësoni kruajtjen si pasojë e pickimit të tyre.

Mënyra më e mirë për të shmangur mickojat është të zbrazni ujin nga çdo objekt në oborrin tuaj ose në ballkon, sepse uji i tërheq ato.

Shmangni përdorimin e tepruar të deodorantëve, agjentëve kundër djersës, si dhe parfumeve, pasi disa aroma janë veçanërisht tërheqëse ndaj mushkonjave.

Kur dilni jashtë, vishni veshje të lehta. Ngjyrat e errëta i tërheqin mickojat më shumë.

Ulja e sasisë së sheqerit në ushqime. Njerëzit që marrin shumë sheqer janë shpesh objektivi i mickojave.
Aromat e disa bimëve veçanërisht refuzojnë mushkonjat. Pra, zbato aromën e livandos në vendet ku impuls është më i fortë (nyjet, qafën, prapa veshëve, gjunjët dhe artikujt).

Mbillni në kopsht ose në tarracë bazilik. Mickojat nuk e tolerojnë erën e tij.

Musht i mollës është gjithashtu një mjet efektiv për mbrojtjen nga mickojat.

Kastraveci është gjithashtu efektiv në mbrojtjen nga mickojat. qerone atë, prene, bluaj atë dhe bëjeni si krem dhe më pastaj ngrine, dhe pastaj të ngrirë vendosne në lëkurën e fytyrës tuaj, si dhe në duart tuaja.

Vajrat e vajit të eukaliptusëve, vajit të kedrit, vajit të geraniumit dhe vajit të jojoba u treguan të mira kundër mickojave.

JPickimin e mickojave ju mund ta zbusni me vendosjen e një shtrese të nxehtë dhe të ftohtë, por edhe me lëngun të thartë të disa frutave.

Nxehtësia eleminon përgjigjen e histamines, ndërkohë që dwi ftohti ndihmon në ngushtimin e enëve të gjakut dhe kapilarëve, duke zvogëluar qarkullimin dhe duke parandaluar përhapjen e serumit të mushkonjave.

/Përgatitur nga Proinformacion.com

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close