Sekretari amerikan i shtetit,Pompeo fajësoi Iranin për sulmin ndaj tankerave të naftës

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka fajësuar Iranin për një sulm të padiskutueshëm në cisternat e naftës në Gjirin e Omanit, raporton CNN.
Pompeo tha se Shtetet e Bashkuara arritën në këtë përfundim duke u bazuar në informacionin për llojin e armëve të përdorura.

“Qeveria amerikane vlerëson se Republika Islamike e Iranit është përgjegjëse për sulmin që ndodhi në Gjirin e Omanit. Vlerësimi u bazua në inteligjencën, përdorimin e armëve, nivelin e ekspertizës së kërkuar për kryerjen e operacioneve, veprimet e fundit të ngjashme iraniane dhe asnjë tjetër grupi në zonë nuk ka mjete dhe ekspertizë për të kryer një veprim të tillë të saktë, “tha Pompeo.

Shtetet e Bashkuara tashmë më heret të enjten i kanë vlerësuar si sulme të “papranueshme” në trafikun komercial, duke argumentuar se ato janë shumë të shqetësuar rreth sulmeve të fundit mbi dy tankerë nafte në Gjirin e Omanit.

Një zëdhënës i kompanisë norvegjeze të anijeve “Front Line” konfirmoi më parë se tankeri i naftës i asaj kompanie “Front Alter” mori flakë pas incidentit në Gjirin e Omanit.

Të gjithë 23 anëtarët e ekuipazhit u transferuan në një anije tjetër, shtoi zëdhënësi.

Nga ana tjetër, menaxheri i BSM tha se tankeri “Kokus Kurejges” ishte dëmtuar sot në një incident në Gjirin e Omanit.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close