Ndahet nga jeta themeluesi i gjigantit europian “Airbus”, Béteille

ATSH-DPA/ – Prodhuesi europian i avionëve “Airbus” njoftoi sot se një prej themeluesve të tij, inxhinieri francez,Roger Béteille, vdiq këtë muaj në moshën 97-vjeçare.

Berteille ishte kryeinxhinier për zhvillimin e avionit të parë të “Airbus”, modeli A300B i prezantuar në vitin 1972.

Ai u bë menaxher i përgjithshëm i “Airbus Industrie” në 1975 dhe dy vite më vonë realizoi shitjet e para për një kompani europiane të aeronautikës në SHBA.

Béteille doli në pension si president i “Airbus Industrie” 1985. Ai vdiq më 14 qershor, njoftoi sot kompania në një deklaratë.

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close