Advertisements

Integrimet Europiane:Dush i ftohtë nga Brukseli për Beogradin ,për shkak të Kosovës

Editor

Siç njoftohet nga shtypi serb ka mundësi se Beogradi do të hap një kapitull të negociatave me BE-në gjatë kryesimit të Rumanisë ,por se ka gjithashtu një mundësi që Beogradi nuk do të hapë asnjë kapitull të vetëm në javët e ardhshme, dmth që në qershor konferencat ndërqeveritare të Serbisë dhe BE-së nuk do të planifikohen fare.

Një “dush i ftohtë” i tillë për integrimin evropian të Serbisë është paralajmëruar zyrtarisht për një kohë të gjatë nga Brukseli, si për shkak të problemeve të brendshme brenda vetë BE-së, ashtu edhe për përpjekjet për të ushtruar presion shtesë ndaj Beogradit në procesin e zgjidhjes së çështjes së Kosovës.

Ritmi i ngadalshëm i integrimit evropian të Serbisë është veçanërisht i diktuar nga disa shtete anëtare, si Kroacia, por edhe nga vendet baltike që janë të shqetësuar nga marrëdhëniet e ngushta midis Beogradit dhe Moskës,shkruajnë mediat nga Beogradi./Pi

Loading...
Advertisements
Next Post

Kryetari i Kuvendit ,Veseli pret në takim delegacionin franko-gjerman

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli po zhvillon takim me një delegacion franko-gjerman që përbëhet nga zyrtarë të Parisit e Berlinit, të cilët kanë ardhur në Kosovë për të diskutuar për përgatitjet e Samitit të Parisit dhe për zhvillimet […]
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close