Advertisements

Një gotë lëng domatesh në ditë ndihmon dhe përmirëson shëndetin

Sipas hulumtimeve të fundit,konsumimi i një gotë lëngu domateje mund të ndihmojë për të ulur presionin e gjakut dhe në të njëjtën kohë të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të sëmundjeve të zemrës.
Shkencëtarët japonezë, të cilët punuan këtë vit në një studim, zbuluan se njerëzit që pijnë një gotë lëng domate një herë në ditë kanë një presion më të ulët .

Të njëjtit grup njerëzish i është rregulluar niveli i kolesterolit, i cili është një lajm i mirë për ata që vuajnë nga sëmundjet e zemrës, raporton Health Line.

Në një studim me lëng domate, morën pjesë 481 persona. Ata u lejuan të pijnë në një vit aq sa deshën lëng domate dhe për çdo ditë të shkruajnë sa gota kanë pirë.

Domatja , përveç uljes së presionit të gjakut, ka përfitime të tjera shëndetësore.

Ajo është e pasur me antioksidantë, ndihmon pacientët me probleme kardiovaskulare dhe përmirëson shanset e tyre për kurim.

/Përgatitur nga proinformacion.com

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close