Sekretari amerikan ,Pompeo për Srebrenicën:Ky kapitull i dhimbshëm në historinë evropiane nuk duhet kurrë të mohohet ose të harrohet

Mediat botërore njoftojnë se Sekretari Amerikan i Shtetit Mike Pompeo u shpreh me rastin e përvjetorit të gjenocidit në Srebrenicë se ky kapitull i dhimbshëm në histori nuk duhet të mohohet apo të harrohet.

Populli amerikan i është bashkuar qytetarëve të Bosnje dhe Herzegovinës për të nderuar dhe për të kujtuar më shumë se 8,000 viktima të pafajshme në Srebrenicë, tha Pompeo në një deklaratë të lëshuar nga Departamenti i Shtetit.

“Ky kapitull i dhimbshëm në historinë evropiane nuk duhet kurrë të mohohet ose të harrohet, ne qëndrojmë me ata që ende po kërkojnë drejtësi, konfirmojmë mbështetjen e vazhdueshme të Shteteve të Bashkuara për ata që punojnë për të respektuar dinjitetin e të gjitha viktimave, përfshirë ata që ende presin për vendin e tyre të fundit të pushimit, shtoi sekretari amerikan i Shtetit.

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close