Advertisements

Disa lloje ushqimesh që ndihmojnë më mirë se barnat kundër depresionit

Më poshtë po ju sjellim disa ushqime të cilat, sipas ekspertëve, ndihmojnë në trajtimin e sëmundjes së depresionit,një sëmundje e cila në kohë moderne është mjaft e përhapur dhe mjaft e rëndë për t’u përballuar.

Boronicat
Boronicat kanë veti antioksiduese të cilat e zvogëlojnë stresin oksidativ, e që është karakteristika kryesore e kësaj sëmundje. Boronicat po ashtu e mbështesin rritjen e qelizave të reja, e kjo është një mënyrë tjetër për ta trajtuar depresionin.

Bananet
Bananet janë të mbushura me triptofan, i cili konvertohet në 5-HTP nga truri. Pas kësaj, 5-HTP shndërrohet në neurotransmetues pozitiv si serotonina dhe melatonina. Veç kësaj, bananet janë të pasura me kalium dhe magnez.

Bajamet
Magnezi është ilaç i mrekullueshëm për trajtimin e migrenës dhe depresionit, ndërkaq vetëm 100 gramë bajame i përmbajnë 268 miligramë magnez.

Çokollata
Çokollata e zezë, ose më saktësisht kakao në të, i rritë nivelet e serotoninës dhe dopaminës në tru, si dhe i ulë nivelet e kortizolit.

Spinaqi
Spinaqi sasi të larta të acidit folik dhe personave depresivë shpeshherë kanë mungesë. Acidi folik gjithashtu i rritë nivelet e dopaminës dhe serotoninës në tru. Veç kësaj, spinaqi është i pasur edhe me magnez.

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close