Advertisements

Mediat serbe:Ambasadori i ri rus në Beograd,ia sjell Vuçiqit një letër nga Putini me porosi për Kosovën

Rusia ka emruar një ambasador të ri në serbi Aleksandar Bocan Harçenko ,nga i cili Presidenti serb Aleksandar Vuçiq sot do të marrë letrat akridenciale .

Siç është raportuar më parë nga “Blic”, duke iu referuar burimeve diplomatike, Harçenko ka një mesazh urgjent për Presidentin serb Vuçiq nga Presidenti rus Vladimir Putin. Sipas gazetës, mesazhi ka të bëjë me Kosovën.

Bocan Harchenko mbërriti në Beograd të premten. Ai është një njohës i mirë i rrethanave në Evropën Juglindore, sepse departamenti i tij mbulon jo vetëm vendet e ish-RSFJ-së, por edhe Shqipërinë, Bullgarinë, Greqinë, Qipron, Rumaninë dhe Turqinë.

Ai ishte një përfaqësues rus në grupin ndërkombëtar të kontaktit për Kosovën, pastaj një anëtar i trojkës ndërmjetësuese, e cila përfshinte Wolfgang Ischingerin, i cili përfaqësonte Bashkimin Evropian dhe Frank Wisner, si përfaqësues i SHBA.

/Përgatitur nga proinformacion.com

 

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close