Advertisements

Ndërprerje masive e energjisë elektrike në New York

Menhetën në Nju Jork u zhyt në errësirë të plotë dhe qindra njerëz u bllokuan në metro dhe ashensorë, pas një ndërprerje e madhe e energjisë elektrike goditi qytetin.

Ndërprerja e energjisë elektrike zgjati për pothuajse pesë orë.

Vlerësohet se nga kjo ndërprerje e energjisë elektrike janë prekur 70 mijë shtëpi dhe biznese në Menhetën. Autoritetet thanë se shkaktar i ndërprerjes së rrymës ishte një zjarr që kishte shpërthyer në transformator të energjisë.

“Përderisa punëtorët po punojnë që të rikthehet energjia në Menhetën, ne inkurajojmë të gjithë që të shmangin përdorimin e metrove”, thuhej në një postim në Twitter, Autoriteti për Transport.

Kjo është ndërprerja më e madhe e energjisë elektrike që prej vitit 1977, kur pothuajse i gjithë Nju Jorkut kishte mbetur pa rrymë.

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close