Advertisements

Përmbytet Kina,rreth 20 milionë persona të prekur

ATSH-AA/ – Rreth 20 milionë persona janë prekur nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e rrëmbyer në Kinë, bëri të ditur Departamenti kinez i Menaxhimit të Emergjencave.

Sipas një njoftimi zyrtar, autoritetet evakuan 1,3 milionë persona që ishin në mesin e 19,91 milionë të tjerëve të prekur nga përmbytjet.

Në njoftim thuhet se 582 000 njerëz kanë nevojë për ndihmë urgjente.

Pas reshjeve të vazhdueshme të shiut që nga fillimi i qershorit, përmbytjet goditën provincat jugore të Kinës, Zhe Jiang, Fu Jian, Hu Nan, Guang Dong, Gui Zhou dhe Guang Xi.

”Përmbytjet shkatërruan 34 000 shtëpi, 1,76 miliardë hektarë tokë bujqësore dhe 7,7 miliardë dollarë humbje financiare”, thuhet në njoftim./

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close