Advertisements

Uashingtoni bllokon Ankaranë nga programi i avionëve F-35

ATSH-AFP/ – SHBA-ja konfirmoi sot se do të bllokojë pjesëmarrjen e Turqisë në programin e avionëve F-35 për shkak të vendimit të tyre për të blerë sistemet ruse të mbrojtjes antiajrore S-400.

“Programi F-35 nuk mund të bashkëjetojë me një platformë të shërbimeve sekrete ruse që do të përdoret për të hyrë në kapacitetet e saj të avancuara”, justifikoi këtë vendim Shtëpia e Bardhë.

“Blerja e raketave ruse, që kanë filluar të dorëzohen të premten, do të ketë një impakt negativ në ndërveprimin e Turqisë me NATO-n”, vazhdoi zëdhënësja e presidencës amerikane, Stephanie Grisham.

“Megjithatë, Uashingtoni do të vazhdojë të bashkëpunojë me Ankaranë. SHBA-ja vazhdon t’i japë një vlerë të madhe marrëdhënies strategjike me Turqinë. Si aleatë të NATO-s, kjo marrëdhënie ka shumë përbërës dhe nuk limitohet vetëm tek F-35”, shtoi ajo.

Loading...
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close