Advertisements

Xhudisti kosovar, Akil Gjakova,fiton të artën në Budapest pasi shtrinë për toke rusin Elbakiev

Xhudisti kosovar, Akil Gjakova, ka arritur edhe një tjetër sukses të madh në karrierën e tij.

Gjakova doli fitues dhe siguroi medalje të artë, në Grand Prix Budapest, turne në të cilin garoi në kategorinë deri në 73 kilogramë, shkruan lajmi.net.

Akili e kaloi raundin e parë të kësaj gare pa kundërshtar, për tu përballur në raundin e dytë me kanadezin Constantin Gabun.

Kosovari ishte shumë i fortë për kanadezin, duke arritur që ta mposhtë me IPPON atë, duke nisur kështu me ‘këmbë të mbarë’ këtë Grand Prix.

Rrugëtimi i Gjakovës vazhdoi kundër zviceranit Nils Stump, të cilin pas një gare të fortë, arriti ta mposhte për të kaluar në çerekfinale, aty ku e priste japonezi Masashi Ebinuma.

Gjakova edhe në këtë luftë u shfaq në formë të mirë, duke shfrytëzuar një vendosje jo të mirë të kundërshtarit, për ta përplasur në tokë, për një fitore me IPPON, e cila i siguroi gjysmëfinalen.

Akili mbajti formë të mirë edhe në gjysmëfinale ku përballë kishte xhudistin nga Uzbekistani, Khikmatillokh Turev, duke shënuar fitore të rëndësishme.

Në finale, i udhëhequri nga Driton Kuka u përball me rusin Georgii Elbakiev, i cili gjithashtu doli të mos jetë pengesë e madhe për Akil Gjakovën, i cili fitoi finalen me IPPON dhe siguroi medalje të artë për vetën dhe Kosovën.

Ky është një tjetër sukses i madh i Akil Gjakovës, Driton Kukës dhe xhudos kosovare.

Loading...
Advertisements
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close