Hani kallamoq se asht i mirë për shnet

Kallamoqi/misri  mund të konsumohet në mënyra të  ndryshme, i pjekur, i  zier dhe në gatime të ndryshme. Dietologët dhe mjekët sugjerojnë që kallamoqin ta konsumoni më shpesh të zier, në sallata dhe supa.

Por nëse e preferoni më shumë të pjekur atëherë përpiquni ti piqni vetë  sepse kallamoqat e pjekur në udhë nuk janë alternativa më e mirë e këtij ushqimi. Ata shpesh janë të djegur dhe përmbajnë substanca të dëmshme, kryesisht për stomakun.

Kallamoqat përveçse shumë të shijshëm janë edhe të shëndetshëm. Përdorimi i është shumë i rëndësishëm dhe i dobishëm për një sërë aspektesh shëndetësore:

  1. Ndihmon zemrën, pasi ulin nivelet e homokisteinës,
  2. Ndihmon personat që kanë diabetin, kjo pasi kallamoqi përmban karbohidrate rezistente të cilët ndihmojnë funksionin e insulinës,
  3. Ndihmon për funksionim sa më të mirë të trurit, kjo pasi kallamoqat janë të pasur në vitamina B,
  4. Ndihmon aparatin tretës, shërben si një prebiotik i shkëlqyer duke e mbrojtur zorrën e trashë nga kanceri,
  5. Ndihmon shikimin, pasi është i pasur në luteinë dhe beta-karroten.
Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close