The news is by your side.

Carpenter:Daçiq po gabon ,ai po jep shenjë se dëshiron të ndërhyjë në politikën e brendshme amerikane!

Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiq kishte deklaruar se do të organizojë serbët që jetojnë në Shtetet e Bashkuara për të votuar Donald Trumpin në zgjedhjet presidenciale të vendit.

Michael Carpenter një ish-këshilltar i ish-nënpresidentit amerikan Joe Biden mendon separalajmërimi që Daçiq do të organizojë diasporën serbe për të mbështetur Trumpin në zgjedhje është një shenjë se ai dëshiron të ndërhyjë në politikën e brendshme amerikane .

“Ministri i jashtëm i Serbisë planifikon të ndërhyjë në politikën e brendshme të SH.B.A.-së duke grumbulluar amerikanët serbë për të mbështetur Trumpin në zgjedhjet e vitit 2020”, tha ish-këshilltari i Biden, i cilin përndryshe është një kandidat demokrat për nomonom presidencial, shkroi llogarinë e tij në Twitter dhe ndau Deklaratën e Daçiqit.

Carpenter shtoi se ai personalisht mendon se Daçiqi po bën një gabim të madh dhe se kur bëhet fjalë për mbështetjen e Shteteve të Bashkuar për rrugën evropiane të Serbisë, ajo duhet të mbetet rezultat i një marrëveshjeje midis dy partive më të mëdha në SHBA, tha Carpenter.

Daçiq kishte pretenduar se në SHBA jetonin 650.000 Serbë dhe se ata duhej nxitur për të rritur një pozicion më të mirë në administraten amerikane.

//Përgatitur nga Proinformacion.com

 

Advertisements

Comments are closed.

%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close