Advertisements

FUZION BËRTHAMOR *Poezi

Vallë sa kohë duhet me pritë
toka sillet ditët shpejtë kalojnë
kur ikën nata shpërthen plot dritë
thuase dashuritë aty burojnë.

Kjo kohë pa kohë nuk lëviz dot
gjithëçka shkrihet bëhet mendim
madhështi e jote si luan në fron
thua s’ ndryshon, por s’ka kuptim.

Dhe nuk e di rastësi krejt t‘ jetë
mendja jote e ndezur si pikë e kuqe
aty shihet një njollë e zbehtë
ligjet e tua vlojnë, si njeri me truqe.

Pse-ja per ty sjell shumë t’panjohura
bukuri që vret nga jeta në jetë
dje, një rreth unaze n’Kinë si floska
bëri diellin t’plaket, mendja prap u hesht.

//©gjyle-julie krasniqi

 

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close