Advertisements

Presidentja kroate Kolinda Grabar-Kitaroviq:Provokimi me ushtarakët serb,tregon të gjithë prapambetjen dhe papërgjegjësinë e politikës serbe

Mediat kroate njoftojnë se edhe presidentja e Kroacisë Kolinda Grabar-Kitaroviç gjithashtu ka reaguar në lidhje me incidentin e mëngjesit, kur, në vendkalimin kufitar Bajakovo-me Serbinë, ku policia kroate ndaloi një delegacion ushtarak serb që shkonte drejt Jasenovcit.

“Përpjekjet për të provokuar dhe nxitjes së incidenteve me fqinjët, dhe për të larguar vëmendjen nga situata e vështirë politike e brendshme në Serbi, përsëri tregojnë të gjitha prapambetjen dhe papërgjegjësinë e politikës serbe,njofton index.hr

Ekzistojnë rregulla dhe procedura të qarta për njoftimin e kalimit të kufirit shtetëror, të cilat pala serbe nuk i ka respektuar. Prandaj, lëshimi i bërë është vetëm një shembull i sjelljes së papërshtatshme të Serbisë në marrëdhëniet ndërshtetërore.

Unë pres që pala serbe të fillojë të sillet me përgjegjësi sepse qytetarët janë të ngopur me provokime të tilla, “tha Presidentja kroate Grabar-Kitaroviç në një deklaratë.

//Përgatitur nga Proinformacion.com

Autoritetet kufitare kroate ,ua ndaljonë oficerëve serb hyrjen në Kroaci

 

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close