Advertisements

Britania ndjehet e kërcënuar nga sistemi raketor rus,S-400

Rusia ka një sistem raketor i cili merret si më i tmerrshmi dhe më moderni i kohës ,S-400.Ky sistem nuk i ka lënë të qetë as britanikët të cilët përmes Ndihmësit të mundësisë dhe gatishmërisë luftarake të Shefit të Shtabit të Përgjithshëm të Forcave Ajrore Britanike, Julian Bol, paralajmëruan për kërcënimin e sistemit raketor rus.

Kërcënimet nga sistemi raketor kundër-ajror rus S-400 “Triumph” , sistemi i raketave të lëvizshme bregdetare ,Bastion P dhe sistemi raketor taktik i Iskander kërkojnë një përgjigje emergjente në Mbretërinë e Bashkuar, tha Bol.

Bol në panairin 2019 Defence & Security Equipment International (DSEI) tha që kushtet e krijuara nga Rusia po vinin në dyshim kapacitetin britanik në rast se duhej të reagonte shpejt ndaj një situate të ndryshueshme.
Ai vuri në dukje se zonat e kufizimit të hyrjes dhe manovrimit (A2 / AD), të krijuar nga Rusia me ndihmën e sistemit PRO S-400, sistemet e raketave Bastion N dhe Iskander, e vënë në dyshim aftësinë e Britanisë së Madhe për t’iu përgjigjur shpejt një situate që po ndryshon.

Në mars të vitit 2019, Pentagoni pretendoi se Rusia po zgjeronte aftësinë e saj për të zvogëluar qasjen dhe manovrën (A2 / AD) në zonat e Balltikut dhe Detit të Zi.

Ekspertët ushtarakë amerikanë thonë se teknologjia A2 / AD është krijuar për të mohuar lirinë e lëvizjes së kundërshtarëve në fushën e betejës.//Proinformacion.com

Loading...
Loading...
Loading...
Advertisements

Comments are closed.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy
%d bloggers like this:

By continuing to use the site, you agree to the use of cookies. more information

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close